Biodynamic Federation – Demeter International

İsviçre  Dornach’ta Biyodinamik Tarım’ın merkezi Goetheanum’da bu yıl  5-8 tarihleri arasında düzenlenen ‘Biyodinamik Tarım’ konferansında idik. Konu başlığı ‘Tarımda Ruhu Bulmak’ ! Etkili konuşmalar, anlamlı workshoplar, üretken fikirler ve paylaşımlar. Herkes bir BİR
BÜTÜNÜN PARÇASI olduğunun farkında. Birbirine öylesine saygılı. Yapılan her işin temelinde büyük bir emek olduğunu biliyor. Herkes yaptığına inanıyor, emin ve güven duyuyor. İnsanlar ait oldukları topluluğun bilincini öylesine güzel özümsemiş ki ‘biz’ demekten mutluluk duyuyorlar.

Goetheanum’da kaldığımız sürece  Demeter International toplantılarına katıldık. Biyodinamik hareket gün geçtikçe büyüyor. Bir buçuk yıl süren yoğun bir çalışma döneminden sonra Demeter International artık ‘Biodynamic Federation – Demeter International’ unvanı ile tüm ülkelerdeki Demeter oluşumlarını aynı çatı altında birleştirecek ve alınan kararlar doğrultusunda beraberce hareket edebileceğiz. Geleceğin Tarımı olarak kabul ettigimiz ‘Biyodinamik Tarım Uygulamaları” yeni oluşturulan yapının dahilindeki  düzenlemeler ve  kabul edilmiş olan kurallar çerçevesinde   tüm ülkede  uygulanacaktır!

Demeter Danışmanlığı sistemi de değiştirilmiştir. Demeter danışmanlığı yapacak kişiler sözlü mülakatları ve yazılı müracaatları neticesinde Demeter International’in yetkili merci tarafından değerlendirildikten sonra kriterleri yerine getirebiliyorsalar danışman olarak nitelendirilebilecektir. Eskiden alınmış sertifikalar geçerli değildir. Bu prosedür üç yılda bir aynı aşamalardan geçilerek yenilenecektir. Dolayısı ile Demeter danışmanı olmak isteyen herkes ülkesindeki Demeter yetkilisi kurumla iletişime geçmeye davet edilmektedir.

Biyodinamik Tarımın tüm dünyaya özlenen gıda barışını getirmesi dileği ile…

Saygılarımla,

Arzu Duran(2020)